Nieuws
Geplaatst op: 21-03-2025 om 13:34 uur
Laatst gewijzigd op: 27-03-2025 om 15:51 uur

Vragen over toename van mazelen

In de media is op dit moment veel aandacht voor mazelen. In 2025 is er nog geen mazelen vastgesteld bij een inwoner van Kennemerland. GGD Kennemerland is erop voorbereid als dit wel gebeurt.

Update 26 maart 2025
Landelijk zijn er dit jaar, tot nu toe, 158 patiënten met mazelen gemeld. Tussen 19 en 26 maart kwamen er 50 nieuwe meldingen van mazelen binnen bij het RIVM. Deze meldingen komen niet uit onze regio maar uit verschillende andere GGD-regio's. Dit zijn GGD-regio’s Amsterdam, Brabant-Zuidoost, Haaglanden, Rotterdam-Rijnmond en Flevoland. Er is geen sprake van een landelijke uitbraak. 

Het gaat vaak om mensen die mazelen in het buitenland, voornamelijk Marokko en Roemenië, hebben opgelopen en hun contacten. Er zijn meerdere clusters op basisscholen en in gezinnen. Het gaat vooral om kinderen jonger dan 10 jaar. Meer informatie over de actuele stand van zaken lees je via het RIVM.

Vaccinatie tegen mazelen

Er is een goed werkend vaccin tegen mazelen, namelijk het BMR-vaccin. Alle kinderen krijgen deze inenting aangeboden vanuit het Rijksvaccinatieprogramma. Naast mazelen, beschermt deze inenting ook tegen de bof en rode hond. Een gevaccineerd kind heeft een hele kleine kans om ernstig ziek te worden van mazelen. 

Zorgen over dalende vaccinatiegraad

Door bezoeken aan het buitenland en een dalende vaccinatiegraad nemen uitbraken van mazelen toe. GGD’en maken zich hier zorgen over, omdat kinderen die niet zijn gevaccineerd ernstig ziek kunnen worden of zelfs kunnen overlijden aan deze ziekten. Steeds minder kinderen nemen deel aan het Rijksvaccinatieprogramma waardoor de groepsimmuniteit afneemt. Hierdoor krijgen bepaalde ziekten waaronder mazelen weer een kans in Nederland. 

Wat doet de GGD bij een geval van mazelen?

Mazelen is een meldingsplichtige ziekte. Dit betekent dat als er bij iemand mazelen wordt vastgesteld, de arts en/of het laboratorium dit meldt bij de GGD. De GGD doet dan bron- en contactonderzoek en adviseert over maatregelen, zoals vaccinatie voor mensen die risico hebben gelopen. De GGD kan indien nodig ook overleggen met scholen, werk of kinderdagverblijven.

Als mazelen is vastgesteld, wordt dit ook door de GGD anoniem gemeld bij het RIVM. Zij houden voor heel Nederland het totaal aantal meldingen bij. Op de website van het RIVM kun je de actuele cijfers over mazelen volgen.

Vaccinatie gemist?

  • Kinderen die niet gevaccineerd zijn tegen mazelen kunnen tot hun 18e verjaardag de BMR-vaccinaties inhalen. Maak daarvoor een afspraak met de Jeugdgezondheidszorg. Kijk voor meer informatie bij Vaccinaties Jeugd, onder het kopje 'Inhaal BMR-vaccinatie' of bel met 023 - 789 17 77 op werkdagen tussen 08.30 – 12.30 uur en 13.15 – 17.00 uur.
  • Volwassenen die geen mazelen gehad hebben en niet tegen mazelen zijn ingeënt, kunnen zich (op eigen kosten) laten vaccineren. Kijk voor meer informatie op Vaccinaties op Maat. Een afspraak maak je door te bellen met 023 - 789 1616. op werkdagen tussen 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur.

Meer informatie